Cesnak kuchynský je cibuľovitá bylina. Cibuľa je zložená z niekoľkých dužinatých strúčikov, ktoré sú prekryté spoločným bledým obalom. Oddelením strúčikov od seba je možné cesnak dobre rozmnožovať.
Listy má ploché, žliabkovité a jeho listnatá stonka je vysoká asi 30 až 80 cm.
Odrody kuchynského cesnaku sú: Paličiaky, ktoré sú purpurovej farby a vytvárajú kvetné lôžka a Nepaličiaky, ktoré majú jasnobielu farbu a kvetné lôžka nevytvárajú.
Cesnak pestujeme nielen v záhradách ale i na poliach. Zámena s inou rastlinou neprichádza do úvahy pre jej ľahkú identifikáciu.
Cesnak kuchynský má niekoľko tisícročnú históriu, bol nevyhnutnou súčasťou medicíny, varenia, náboženských tradícií a folklóru v starovekých a moderných civilizácií. Sprevádzal ľudstvo dlhými dejinami, chránil ho pred chorobami a epidémiami, bol považovaný za ochrancu svojho nositeľa a účinný prostriedok proti čarom.
Pochádza zo strednej Ázie, odkiaľ sa rozšíril do Stredomoria a celej Európy. Do Číny sa dostal azda s kočovnými Mongolmi. Zmienka o cesnaku sa objavuje v textoch starých tisíce rokov od stredne Ázie, cez staroveké Grécko a Rím, rovnako aj v textoch moslimskej a hebrejskej literatúry. Pestovaný cesnak sa pokladal za univerzálny liek a prostriedok podnecujúci vtip i bojovnosť.
Prvé dôkazy sa našli vo vnútri jaskýň už z dôb Paleolitu na pohrebisku v severnom Iraku. Predpokladá sa, že cesnak sa využíval na posilnenie tela pri dlhodobom cestovaní.
Tiež starovekí Sumeri už pred 5000 rokmi opísali účinky cesnaku a jeho použitie v prvej kuchárskej knihe písanej klinovým písmom na hlinených tabuľkách.
Archeológovia našli cesnak aj v hrobkách faraónov z rokov 3200 p. n. l. Egypťania verili, že cesnak dodáva silu a vytrvalosť a tak ním kŕmili otrokov, ktorí stavali pyramídy.
Grécki a rímski vojaci ho dostávali na povzbudenie bojového nadšenia a športovcom dodával silu k podaniu čo najlepšieho výkonu. Cesnak bol používaný aj na ochranu pokožky pred jedmi a toxínmi.
Cesnak mal teda pre ľudí široké využitie, používal sa ako jedlo, liek, afrodiziakum, peniaze, varili z neho čarovné lekváre, visiac nad dverami odvracal zlo a daroval silu.
Súčasnosť
Cesnak ako nenáročná rastlina už v minulosti patril k najúčinnejším liečivým bylinám a jeho miesto je nenahraditeľné aj s súčasnosti.
Zber cesnaku prebieha v období Jún – Júl. Jednotlivé cesnaky sa vytrhávajú zo zeme, zviažu sa do zväzkov a nechávajú sa usušiť napr. na povalách alebo v dobre vetrateľných priestoroch.
Cesnak kuchynský sa sadí na jeseň a to tak, že jednotlivé vysušené hlavy cesnaku sa rozoberú na jednotlivé strúčiky (nie nožom, aby sa neporušil samotný struk cesnaku) a po jednom sa sadia do pripraveného riadku vzdialené od seba asi 10-15 cm.
Použitie
Cesnak má mnohostranné využitie: v domácnosti ho používame nielen v surovom stave ale aj na varenie a zaváranie.